Vandrovec.net

Vítejte v krajině, kde cizák zahyne

Pan Samochodzik

Poniżej prezentujemy listę książek z cyklu “Pan Samochodzik i…” autorstwa Andrzeja Pilipiuka (pod pseudonimem Tomasz Olszakowski):


Arka 20Arka Noego – Tomasz Olszakowski

Pan Tomasz i Paweł Daniec odnajdują „Diariusz z peregrynacji do Ziemi Świętej i Armenii” Alojzego Poletyłły, w którym autor opisuje swoje wrażenia z wejścia na szczyt góry Ararat, gdzie po Potopie osiadła Arka Noego. Paweł jedzie do Turcji, do masteczka Igdir u podnóża Araratu. W okolicach wsi Ahora niespodziewanie spotyka Zosię i Jacka, którzy przyjechali tu wbrew zakazowi ich wujka — Pana Samochodzika, zamiast — jak obiecali — udać się do Francji. Cała trójka dostaje się do niewoli oddziału zbrojnego Partii Pracujących Kurdystanu i podejmuje próby wydostania się na wolność. Pan Samochodzik usiłuje przedostać się do Pawła, lecz sam przypłaca to niewolą…

 

 

Tiara 20

Rubinowa tiara – Tomasz Olszakowski
Przybyły ze Sztokholmu młody hrabia Michaił Derekowicz Tomatow proponuje panu Tomaszowi i Pawłowi Dańcowi wspólną wyprawę celem odszukania Rubinowej Tiary ostatniej cesarzowej Rosji, Aleksandry, którą ostatni raz widziano w tym klejnocie na Boże Narodzenie 1917 roku w cerkwi w Tobolsku. Trójka naszych bohaterów wyjeżdża do Tobolska, gdzie zamieszkuje w byłej treserni psów na przedmieściach. Po żmudnych poszukiwaniach, analizie dostępnych dokumentów i dzienników rodziny carskiej poszukiwacze ustalają, kto ukrył skarby carskie.

 

 

Warszawskie forty 20

Tajemnice warszawskich fortów – Tomasz Olszakowski
Departament Ochrony Zabytków odwiedza długoletni znajomy pana Tomasza, warszawski antykwariusz Antoni Biedermayer, przynosząc porcelanową różę. Okazuje się, że pewien młodzieniec sprzedaje takie róże w antykwariatach na warszawskiej Starówce. Zastawiona na niego pułapka nie przynosi powodzenia, młodzieniec znika bowiem w jakimś lochu. Pan Tomasz, Paweł Daniec i siostrzeniec Pana Samochodzika Jacek próbują odnaleźć piwnicę, z której mężczyzna ten brał sprzedawane przedmioty. Poszukiwania kierują się do fortów Cytadeli Warszawskiej.

 

 

Pociag 20

Zaginiony pociąg – Tomasz Olszakowski
Pan Tomasz i Paweł Daniec otrzymują zadanie zajęcia się sprawą „złotego pociągu”, czyli transportu X-37, składającego się z 17 wagonów ze złotem z banków dolnośląskich, z wrocławskich sklepów jubilerskich i z depozytów królewieckich oraz ukraińskich o łącznej wartości 10 mld dolarów. Do tej pory zajmował się tym poszukiwacz Władysław Sobieradzki, którego nieobecność na zapowiedzianej wcześniej konferencji prasowej zaniepokoiła ministra. Pan Tomasz i Paweł jadą wraz z Zosią na Dolny Śląsk. Tam odnajdują Sobieradzkiego i dwóch członków jego grupy poszukiwaczy, zamkniętych w podziemnym lochu…

 

 

Alchemik 20Sekret alchemika Sędziwoja – Tomasz Olszakowski
Pan Tomasz otrzymuje z Muzeum Narodowego w Krakowie list informujący o propozycji wymiany traktatu „O rtęci siedemnastowiecznego alchemika Michała Sędziwoja na przechowywany w muzeum atanator, specjalny piec alchemiczny. Pan Samochodzik i Paweł Daniec jadą do Krakowa, gdzie okazuje się, że autorkami tej propozycji wymiany są dwie młode dziewczyny, Sanisława i Katarzyna Kruszewskie. Po początkowej rywalizacji panowie i panie łączą wysilki, aby rozwiązać szyfr z „Niemej księgi”, rzedstawiającej etapy produkcji złota. Doświadczenie przeprowadzone przez kuzynki w obecności pana Tomasza i Pawła zdumiewa bu muzealników.

 

 

Poselstwo 20Zaginione poselstwo – Tomasz Olszakowski
Pracownik ambasady polskiej w Chartumie kupuje w tamtejszym antykwariacie opisane po polsku mapy z końca XVII wieku i przesyła je panu Tomaszowi. Dla wyjaśnienia tej zagadki Pan Samochodzik i Paweł Daniec jadą do Jerozolimy. Tam natrafiają na ślady Pawła Tarnowskiego, który przybył do Etiopii na czele poselstwa wysłanego przez króla Jana III Sobieskiego do cesarza Etiopii Iljasu. Śladami polskiego poselstwa nasi bohaterowie lecą do Chartumu, gdzie poznają Maćka Rawicza, potomka polskiego emigranta. Z nim wyruszają do Etiopii, dokąd Maciek przemyca wielbłądy. Stamtąd udają się ponownie samolotem do Sudanu, gdzie wreszcie odnajdują poszukiwane skarby.

 

 

Baron 20

Łup barona Ungerna – Tomasz Olszakowski
Do Warszawy przybywa Michaił Tomatow, który proponuje panu Tomaszowi i Pawłowi Dańcowi wyprawę do Mongolii. Ma ona związek z odnalezionym testamentem barona Romana Ungerna. Jego wykonawcami byli pisarz Ferdynand Antoni Ossendowski i inżynier Kamil Giżycki. Poszukiwania rozpoczynają się w Polsce wśród dokumentów z archiwum Ossendowskiego oraz we wsi Międzybrodzie nad Sanem, gdzie znajduje się piramidka, której zdjęcie — jako wskazówkę do skarbu — zamieścił Ossendowski w jednej ze swoich książek. Michaił udaje się do Mongolii, aby wynająć samolot i przygotować bazę wypadową. Potem do Mongolii wylatują pan Tomasz i Paweł. Tam poznają konkurentów do skarbu Ungerna. Poszukiwania obfitują w liczne przygody…

 

 

Zagubione_20Zagubione miasto – Tomasz Olszakowski
Michaił Tomatow przyjeżdża z propozycją wyprawy do BrazyIii śladami pułkownika Percy’ego Harrisona Fawcetta, odkrywcy zagubionego w dżungli Mato Grosso miasta. Poszukiwania tego miasta są prowadzone najpierw na zdjęciach satelitarnych w domu Michaiła pod Sztokholmem, a potem pan Tomasz, Paweł Daniec i Michaił wyruszają do Parany, zaś stamtąd do Cuiaby. Tu Michaił wynajmuje helikopter, którym wraz z Pawłem dokonują rekonesansu w dżungli. Nie wszystkim podobają się te poszukiwania, a tajemniczy osobnicy próbują je storpedować dosłownie i w przenośni. Wyjaśnienia dotyczące zagubionego miasta są ogromnym zaskoczeniem dla poszukiwaczy.

 

 

Potomek 20

Wynalazek inżyniera Rychnowskiego – Tomasz Olszakowski
W gmachu sejmowym pewien młodzieniec zakłóca posiedzenie chcąc przedstawić posłom testament inżyniera Franciszka Rychnowskiego jako jego wykonawca. Zostaje powołana trzyosobowa komisja poszukiwawcza w składzie: pan Tomasz, Paweł Daniec i fizyk Marek Kościuszko. Komisja udaje się do Lwowa, gdzie okazuje się, że wynalazkiem inżyniera Rychnowskiego, maszyną elektrostatyczną, interesują się także inni: wywiad ukraiński, białoruskie KGB oraz panny Katarzyna i Stanisława Kruszewskie, poznane przez naszych bohaterów podczas poszukiwań związanych z alchemikiem Sędziwojem. Polska komisja nawiązuje współpracę z Kruszewskiemi i wspólnie udaje się zlokalizować miejsce ukrycia wynalazku…

 

 

Potomek 20Potomek szwedzkiego admirała – Tomasz Olszakowski
W Szwecji umiera hrabia Sven Oxenstierna, ostatni potomek rodu, który służył monarchii ponad pięć wieków. Król szwedzki zleca panu Tomaszowi i Pawłowi Dańcowi misję odszukania spadkobierców zaginionego u wybrzeży Polski w 1605 roku admirała Gabriela Oxenstierny. Przeciwnikiem naszych bohaterów w tych poszukiwaniach jest Karen Bark, przedstawicielka bocznej linii rodu Oxenstiernów. Ta przybywa do Polski i zatrudnia jako pomocnika i tłumacza Jerzego Baturę. Paweł jedzie na Ukrainę w poszukiwaniu śladów admirała, którego uwięził dla okupu Filip Semenowicz, wódz kozacki. Kolejne badania obejmują okolice Krasnegostawu i Lublina.

 

 

Ikona 20Ikona z Warszawy – Tomasz Olszakowski
W ministerstwie zjawia się Michaił Tomatow z propozycją współpracy dla pana Tomasza i Pawła Dańca przy odnalezieniu kopii ikony Matki Boskiej Sołowieckiej z lat osiemdziesiątych XIX wieku, którą wykonano na zlecenie warszawskiej metropolii prawosławnej. W tym samym celu na wezwanie Jerzego Batury przyjeżdża do Warszawy Siegfried Stadelmann, złodziej i przemytnik dzieł sztuki. Pan Tomasz, Paweł i Michaił, któremu towarzyszy dziennikarka Juanita Saintchristian, poznana w Brazylii przy poszukiwaniu zagubionego w dżungli miasta, starają się wyprzedzić konkurenta i zdobyć ikonę. W czasie tych poszukiwań Niemiec usiłuje zamordować Pana Samochodzika z powodów, które zaskakują wszystkich, z zainteresowanym włącznie.

 

 

Czarny 20Czarny książę – Tomasz Olszakowski
W lesie koło Ozorkowa znajomy Pana Samochodzika, dr Tomasz Hreczkowski, prowadzi badania archeologiczne, które ktoś próbuje storpedować. Pan Tomasz wysyła Pawła Dańca, aby — udając archeologa — dyskretnie obserwował wykopaliska. Dr Hreczkowski wiąże swoje kłopoty z referatem wygłoszonym na sesji naukowej, gdzie wysunął hipotezę, że około 4,5 tysiąca lat p.n.e. na tereny Polski przybyli z północnej Afryki osadnicy, którzy podporządkowali sobie miejscowe ludy. Po nocnym napadzie na niego kierownik obozu trafia do szpitala, a kierownictwo przejmuje magister Jerzy Kawka. Niebawem Hreczkowski wychodzi ze szpitala i wspólnie kończą prace wykopaliskowe. Wkrótce wydaje się, kto przeciwdziała pracom badawczym. Książka w ciekawy sposób przybliża archeologię jako naukę.

 

 

Jasna Gora 20Więzień Jasnej Góry – Tomasz Olszakowski
Odnalezienie zagadkowej figurki w domu zmarłej mieszkanki Częstochowy i związana z tym prośba o przyjazd rzeczoznawcy muzealnego spowodowały wyjazd Pawła Dańca do Częstochowy. Kradzież figurki z muzeum sprowadza pana Tomasza i ponownie Pawła do Częstochowy. Figurką interesują się trzej młodzi ludzie, spadkobiercy zmarłej, którzy chcą dotrzeć do skarbów sekty Jakuba Franka, działającej w XVIII wieku pierwszej europejskiej mafii. Skarbu nie udaje się odnaleźć obu rywalizującym zespołom poszukiwaczy. Ślad prowadzi do norweskiego Trondheim, dokąd pełnomocnik Franka przewiózł pieniądze i kosztowności. Wnet w Trondheim zjawiają się wszyscy zainteresowani, a zagadka skarbu wyjaśnia się, zaskakując wszystkich.

 

 

Notes 20Brązowy notes – Tomasz Olszakowski
Nowy wiceminister zleca Tomaszowi N.N. i Pawłowi Dańcowi przygotowanie wystawy o Marii Skłodowskiej-Curie. W poszukiwaniu materiałów i eksponatów pan Tomasz udaje się do Paryża, a Paweł — do Sztokholmu na aukcję, podczas której ma być sprzedany list uczonej do Alberta Einsteina. Ktoś uniemożliwia jednak Pawłowi przybycie na aukcję na czas, a list zostaje sprzedany — po zaciętej licytacji kilku osób — za sumę dziesięciokrotnie wyższą od ceny wywoławczej. Okazuje się, że w liście była informacja o brązowym notesie Einsteina przesłanym Skłodowskiej-Curie z prośbą o zaopiniowanie opisanych tam teorii naukowych. Ustaleń tych poszukują wywiady kilku państw. Pan Tomasz i Paweł są na dobrej drodze ku rozwikłaniu zagadki.

 

 

Adam 20Adam z Wągrowca – Tomasz Olszakowski
Tuż przed drugą wojną światową jeden z muzykologów odkrył starodruk z zagadkowym utworem organowym wyprzedzającym swą kompozycją ówczesną epokę o dziesięciolecia. Muzykolog zginął, jednak sprawą tą nadal interesuje się pewien litewski kompozytor, który włamuje się do polskich bibliotek i muzeów w poszukiwaniu kolejnych egzemplarzy pierwodruku. Pan Tomasz wraz z Pawłem Dańcem muszą powstrzymać Litwina i wyjaśnić zagadkę.

 

 

 

Mumia 20Mumia egipska – Tomasz Olszakowski
W Muzeum Diecezjalnym w Płocku znalazł się autentyczny egipski sarkofag. Gdzie jednak podziała się spoczywająca w nim mumia? Ponadto na aukcjach internetowych ktoś sprzedaje starożytne amulety mogące pochodzić z tego samego źródła. Intrygujące jest także pytanie, dlaczego na sarkofagu wyryto nazwiska dwóch wybitnych polskich uczonych z XIV i XVI stulecia.Pan Tomasz i Paweł Daniec próbują uzyskać odpowiedzi na te pytania m. in. w Wilnie i w Szwecji.

 

 

 

Diable 20Diable wiano – Tomasz Olszakowski
W Lublinie nieoczekiwanie pojawia się złota moneta wybita jakoby przez króla, który nigdy nie zasiadł na polskim tronie. Z kolei ktoś wyzywa na pojedynek dyrektora zamku w Janowcu, a także podpala stolarnię i kamienicę, zaś z aukcji dzieł sztuki w biały dzień zostaje skradziona cenna szabla. Jedynym śladem nieuchwytnego szaleńca jest herb pojawiający się w miejscu kolejnych przestępstw. Kluczem do rozwikłania tej zagadki są dzieje pewnego siedemnastowiecznego warchoła.

 

 

 

Olaf 20Relikwiarz świętego Olafa – Tomasz Olszakowski
Kolejny tom przygód Pana Samochodzika autorstwa Tomasza Olszakowskiego to owoc pobytu pisarza w krajach skandynawskich, a w szczególności w Norwegii, gdzie poszukiwał on śladów związanych z norweskim kupcem Peterem Hansvaritsonem. Michaił Tomatow przedstawia Tomaszowi N.N. i Pawłowi Dańcowi propozycję odszukiwania relikwiarza świętego Olafa, który w 1570 roku wywiózł z Nowogrodu wspomniany wyżej kupiec. Autor z typowym dla siebie poczuciem humoru opisuje zagmatwane przygody bohaterów, nie będąc obojętnym na piękno skandynawskiej przyrody.