Vandrovec.net

Vítejte v krajině, kde cizák zahyne

RECENZE: Andrzej Pilipiuk, Záhada Kuby Rozparovače

RECENZE: Andrzej Pilipiuk, Záhada Kuby Rozparovače, (pagi)

Třiadvacet povídek na nějakých třistadvaceti stránkách – to je úroda této knížky, a protože Andrzej Pilipiuk je silný v krátké povídce, už tahle charakteristika naznačuje, že příznivci exorcisty-amatéra se mají na co těšit. Nejčastějším motivem povídek je vandrovcovské pokračování známých příběhů, a to naznačuje i titulní kousek, velmi svérázné vysvětlení záhady Jacka Rozparovače, které určitě v seznamu literatury o tomto tématu nenajdete. Hned následující Výlet do této rodinky patří také – pro změnu si autor bere do pera příběh Mumie.

Do tohoto hnízda patří ještě několik dalších povídek, ať už to na názvu znát je (Jakub Vandrovec a sedm trpaslíků, Tři přání) nebo ne (Majstrštyk prťákova učedníka). Ve Vánoční povídce se třikrát setkáme s Mikulášem, tím svatým, a s jeho žertíky, které jsou někdy spíš kanadské než vánoční. Ale ateisté si jiné příliš nezaslouží, že? K parodiím klasických SF témat patří například povídka Myslící pálenka, a také vlastně i Zátah na Kladiváka.

Ještě jedno charakteristické téma se do té kupy povídek vešlo – Andrzej Pilipiuk se s nadhledem pustil i do parodování sama sebe v postavě Velkého Grafomana. Černý humor je třetím tmelem této sbírky, asi nejvíc ho najdete v Zátahu na Kladiváka.

Pavel Weigel předvádí, jak se překladatel jeho formátu dokáže vyrovnat s náročným textem – jednak tu byly ohlasy řady různých literárních děl, jednak Jakub Vandrovec prošel řadou různých prostředí, od Egypta až po Peru. V tomto ohledu je tato sbírka nejpestřejší z dosud publikovaných Vandrovcových příběhů a ukazuje všestrannost Velkého Grafomana.

Kvalitou opisují povídky oblouk od průměrné Jakub v opeře až po gagy sršící Vánoční povídku. Skoro raději bych se ale s Jakubem Vandrovcem potkával v časopisech po kapkách, takhle jsem měl tendenci ty ne tak výborné kousky absolvovat zrychleným čtením. Ale to je osud prakticky všech podobných omnibusů, u nichž nakladatel nemá možnost provádět sekundární selekci.

Andrzej Pilipiuk: Záhada Kuby Rozparovače (Zagadka Kuby Rozpruwacza)
překlad: Pavel Weigel
obálka a ilustrace: Andrzej Laski
Laser books, 2004
324 stran, 199  Kč, brožované
ISBN 80-7193-179-9

Převzato: http://archiv.neviditelnypes.lidovky.cz/scifi//clanky/39921_0_0_0.html


Categorised as: Recenze


Comments are closed.