Vandrovec.net

Vítejte v krajině, kde cizák zahyne

Andrzej Pilipiuk: wymyślam nowe fabuły i nowe przygody #AndrzejPilipiuk #PrzyjacielCzłowieka #JedynkaPolskiegoRadia

Dziś o godz. 21 zaparzcie sobie herbatę, nastawcie Jedynka – Program 1 Polskiego Radia i wsłuchajcie się w głos Andrzeja Pilipiuka. Zapraszamy do magazynu Magdy Mikołajczuk – Moje książki.

“Przyjaciel człowieka” to tom składający się z czterech wciągających opowiadań. Andrzej Pilipiuk zaprasza swoich czytelników m.in. do Wenecji, gdzie znajduje się szpital dla umysłowo chorych, jak również do Warszawy z roku 2104 czy do śledzenia losów pewnej nazistowskiej ekspedycji naukowej.

Andrzej Pilipiuk
Andrzej PilipiukFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

– Opieram się na dwóch bohaterach: Robercie Stormie, poszukiwaczu antyków i na doktorze Pawle Skórzewskim. Czytelnicy ich lubią, ja też ich lubię. Wymyślam nowe fabuły, nowe przygody, patrzę, który z bohaterów pasuje i tak staram się to pisać – mówi o najnowszym tomie Andrzej Pilipiuk.

baner

Ciekawostki historyczne

Pisarz zdradza, że postawił doktora Skórzewskiego pomiędzy dwoma totalitaryzmami, najpierw we Włoszech rządzonych przez Mussoliniego, a później w starciu z hitlerowcami. W opowiadaniach nie brakuje różnych ciekawostek historycznych.

– Interesuję się wieloma rzeczami, później część moich zainteresowań przydaje się. Wrzucam rozmaite ciekawostki do moich książek, snuję fabułę wokół miejsc i wydarzeń, które wydały mi się interesujące. Z drugiej strony staram się, żeby czytelnik dowiedział się czegoś z moich książek – słyszymy.

Bez mściwego kmiota i bimbrownika

W opowiadaniach nie ma jednego z ulubionych przez czytelników bohatera Jakuba Wędrowycza, czyli zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty.

– W przypadku opowiadań o Wędrowyczu mam tylko jedną fabułę do wyboru: Jakub ze swoim kumplem pije alkohol, potem pojawia się zadanie, które oni wykonują, a później znowu piją alkohol. Według tego jednego schematu napisałem już przeszło 150 opowiadań, więc wymyślanie nowych zadań, wrogów i sprawienie, że te opowiadania mają choć bardzo delikatny powiew świeżości to momentami jest zadanie nieludzko trudne. Żeby odprężyć się, piszę też inne rzeczy –- przyznaje Andrzej Pilipiuk.

Jak Andrzej Pilipiuk dobiera opowiadania? Kim są Paweł Skórzewski i Robert Storm? Co nasz gość zapisuje w swoim notatniku?

***

Tytuł audycji: “Moje Książki”

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Andrzej Pilipiuk (pisarz)

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 21.10

DS

https://www.polskieradio.pl/7/173/Artykul/2439719,Andrzej-Pilipiuk-gosciem-radiowej-Jedynki


Categorised as: Rozhovory


Comments are closed.