Vandrovec.net

Vítejte v krajině, kde cizák zahyne

Z kuchařské knihy Jakuba Vandrovce …

Dachhás – střešní zajíc

Když má Vandrovec chuť na něco rafinovanějšího, než je kus jelita, nebo mu má přijít návštěva, může si uvařit tento delikátní pokrm. Fajnovkám z města ovšem tvrdí, že jde o cizokrajné jídlo zvané Dachhás… Výhodou tohoto pokrmu je, že většinu surovin mu dodají vojslavické střechy, zahrádky, záhumenky a les, ovšem jeho chuť je přinejmenším na špičkové evropské úrovni.

Staženou a vyvrhnutou kočku vlož na noc do osolené vody, aby z ní vyšly všechny nezvyklé pachy. Na druhý den ji rozděl na šest částí, osuš a obal v hladké mouce smíchané s usušenou a rozdrcenou usušenou petrželovou natí, tymiánem a mátou. Tymiánu a máty dáš po kávové lžičce, petrželové nati dvě. Pekáč (ideální je pořádný litinový) na dně i bocích vymažeš máslem, položíš do něj porce božího tvora a zasypeš to třemi cibulemi, nasekanými na kolečka nebo na větší kostičky. Vezmeš třídecovou nádobu čerstvých hub, očistíš je, umyješ je a nakrájíš je na silnější plátky, které navrstvíš na cibuli. Mírně je osolíš a papše pár kapkami estragonového octa. V nouzi ho můžeš nahradit i octem normálním. Oškrábeš kilo brambor, nakrájíš je na plátky tlusté asi šest milimetrů. Rovnoměrně je rozložíš na houby a mírně je osolíš. Brambory navrch zakryješ dva až tří milimetry silnými plátky uzené slaniny (celkem bude třeba asi deseti deka). Vše pokapeš druhou lžičkou estragonového octu. Pekáč vložíš do rozpálené trouby a začneš kocoura péci. Po čtvrthodině zmírníš teplotu, pekáč přikryješ poklicí nebo druhým pekáčem a pomalu pečeš asi dvě hodiny. Aby byla pečínka křehká, poliješ ji půl hodiny před dopečením decilitrem sladké smetany.

Poznámka: pokud zrovna nemáš kočičinu, eventuelně se s čičinkami raději mazlíš, ale přesto bys rád ochutnal, nezoufej! Mražený králík z nejbližšího supermarketu je od micinky takřka k nerozeznání i vzhledem, i chutí. Pak by se pokrm měl ovšem jmenovat „Králík alá kočka“. Nesmíte zapomenout králíka posolit, naložit ho den před úpravou do lednice rozhodně neuškodí. Dobu přípravy můžete zkrátit, králík neměl příležitost toho tolik naběhat a měl by být křehčí.

 

Vandrovcovy pytlácké karbanátky

Vojslavické pole a lesy oplývají zvěří, byla by škoda ji nechat nadarmo běhat kolem. Co však s drobnějšími zbytky masa typu přední psí noha nebo odřezky masa z divočáka, které se nevyplatí obalit do trojobalu jako řízek, nebo je pověsit do udírny? Řešením jsou tyto vynikající karbanátky, do kterých je možno spotřebovat vše, co už nějakou doby leží v lednici.

Čtvrt kila zvěřiny (nebo „zvěřiny“), čtvrt kila pěkně prorostlého bůčku, dva stroučky česneku a jednu pořádnou cibuli proženeme mlýnkem na maso. Zbytky masa z mlýnku dostaneme prastarým od myší okousaným suchým rohlíkem, nalezeným v koutě kredence, který také pomeleme, ale zatím ho k masu nehodíme. K masu přidáme dle chuti soli, mletého pepře, sušené majoránky a hlavně nějakého koření na divočinu, která tomu dodá tu pravou chuť! Jsi-li labužník, dodej čerstvou jemně nakrájenou bazalku. Přidej dvě vejce, slepic neubude a karboše se pak nebudou rozpadat. Přihodíme část pomletého rohlíku a pořádně smícháme dohromady. Máme-li dojem, že je směs řídká, přidáme ještě mleté pečivo. Ochutnáme a eventuelně chuťově doladíme. Ze směsi naděláme karbanátky, obalíme je ve strouhance a hodíme na rozpálený tuk do kastrolu. Nejsme v cizině, ale ve Vojslavicích, takže karbenátky nebude urážet olejem, ale použijeme poctivé prasečí sádlo! Osmažíme do zlatova a pak karbenátky pěkně pomalu dopečeme. Jako příloha se hodí cokoli. Cholesterolu se nebojte, samohonka, kterou karboše zapijeme, mu dá pořádně na prdel.

Poznámka: karbanátky jsou nesmírně vděčné jídlo, které má prakticky neomezený počet variant. Bez bůčku, který jim dodá šťavnatost, to ale není ono. Pokud nemáme zvěřinu, můžeme s úspěchem použít méně jakostní hovězí. Pozor, pokud použijeme maso z pejska, dáme více česneku a koření vůbec!

Z kuchařské knihy Jakuba Vandrovce

 

Hot Dog

1)      Pomocí smyčky z brzdového lanka chytíme středně velkého psa.

2)      Krček podřízneme bajonetem.

3)      Krev sbíráme do vědra, hodí se na prejt.

4)      Psa polijeme lihem a podpálíme za účelem odstranění srsti.

5)      Vyvrhneme. Vnitřnosti nevyhazujeme, poslouží jako návnada n a dalšího.

6)      Maso nakrájíme na malé kousky a napichujeme na dráty z bicyklu.

7)      Šašliky opékáme na ohni až do upečení.

 

Podávat teplé, v dřevěné nebo hliněné misce, s pečivem a chlazenou samohonkou.

 

 

Ghost Dog

1)      Pomocí smyčky z brzdového lanka chytíme středně velkého samuraje. Nejraději s dlouhým mečem, protože pak máme i rožeň …

Categorised as: Jakub Vandrovec


Comments are closed.