Vandrovec.net

Vítejte v krajině, kde cizák zahyne

Cesta do Nidarosu, série OKO JELENA

Konečně 23.7.2015 vychází dlouho očekávaná novinka, která má v Polsku již dalších sedm pokračování. V Polsku kniha vyšla již v roce 2008. Nyní se můžeme těšit na český překlad pod taktovkou Roberta Pilcha. Přidáváme ukázku z knihy, kterou si můžete počíst on-line: Cesta do Nidarosu11709425_941999969155972_2197066892779417971_n


Album “Wojsławice – skarby naszej pamięci; wspomnienie o miasteczku”

wojslawiceAlbum „Wojsławice – skarby naszej pamięci; wspomnienie o miasteczku” to popularno-naukowa praca będąca amatorską próbą monografii miejscowości. Andrzej gromadził materiały od 2008 roku, poważne prace koncepcyjne, kwerenda czasopism, poszukiwania nieznanych fotografii w zasobach archiwalnych różnych instytucji trwały w latach 2009-2012. W efekcie powstał interesujący przewodnik po istniejących i nieistniejących obiektach miejscowości. Album ilustruje ok 400 archiwalnych zdjęć oraz skany dokumentów i fotki ciekawych drobiazgów związanych z dziejami miejscowości. W toku poszukiwań autor dotarł m.in. do przedwojennego zdjęcia wnętrza cerkwi, fotografii wnętrz pałacu Poletyłów, a także zdobył dwie fotografie miasteczka z roku 1915-tego. Publikacja interesująca dla ludzi związanych z osadą, historyków, archeologów i regionalistów raczej nie zaciekawi przeciętnego czytelnika.

Andrzej traktował tę książkę z jednej strony jako hołd składany swoim przodkom, z drugiej jako próbę odpracowania medalu „Zasłużony dla Gminy Wojsławice” – który jak uważał otrzymał przedwcześnie. Wszystkie prace przygotowawcze i druk sfinansował z własnej kieszeni. Publikacja miała charakter niekomercyjny i niedochodowy, otrzymali ją ludzie którzy dostarczyli materiałów, instytucje naukowe, muzea w regionie oraz ważniejsze biblioteki. Wydanie drugie uzupełnione o nowe materiały przewidziane jest na rok ok. 2020-ty.

[red. i oprac. merytoryczne Andrzej Pilipiuk ; kompozycja, oprac. graf. i skład Zbigniew Larwa]. — Lublin : Petit, 2012. — ISBN:978-83-61144-60-1


Kroniky Jakuba Vandrovce, 2 vydání

img_330021_mainPrvní kniha příhod Jakuba Vandrovce – exorcisty amatéra.

“Máš problémy s duchy předků? Něco ti šramotí v domě? Soused je upír? Zajdi za Jakubem Vandrovcem, nejlepším exorcistou-samoukem z celé země! Sice žije v zapadlé vesnici na východě, živí se vlastní pálenkou a vypadá jako starý pytlák, ale nedej na zdání! Ještě se nevyskytl upír, mimozemšťan, vlkodlak nebo přízrak, se kterým by si neporadil nebojácný vymítač v gumákách.”

Jaroslaw Grzedowicz

“Takový ochlasta tady nikdy nežil!”

Vojslavický starosta


Jed

img_362420_mainNejznámější hrdina posledních let, bezohledný dědek, terminátor poháněný samohonkou, člověk, který neodpustí mrtvému ani živému, se opět vrací. A tentokrát skutečně v plné síle! Tohle je Polsko viděné z perspektivy „vesničana od kosti“. Jde do toho opravdu ostře – mizí umělý chrup, kořalku chlastají zombie, ďábel nabízí partii pokeru… Tento Jed destiloval osobně mistr polské fantastiky Andrzej Pilipiuk a obsah alkoholu můžete počítat na stovky procent. Lék samozřejmě nemá atestaci SÚKL, o to účinnější však je včetně množství vedlejších účinků. Požíván v libovolném množství způsobuje silnou závislost. Vyvolává vidění, přeludy a záchvaty neovladatelného smíchu. Podávejte v libovolném množství i bez porady s lékařem, ovšem za jakékoli zdravotní postižení neručíme a pracovní omluvenky nevyplňujeme.


Upír z činžáku

pilipiuk_upirDcera komunistického funkcionáře Manka se po sebevraždě probudí v hrobce. Domnívá se, že byla omylem pohřbena zaživa, při návratu domů však před ní všichni prchají. Příslušník varšavské komunity upírů jí vysvětlí, že se stala jednou z nich. Připojí se tedy k nim a prožívá polskou realitu sklonku socialismu se všemi jeho zádrhely (nedostatek zboží včetně česneku proti upírům, estébáci, veksláci, komunistická ideologie atd.) z druhé strany životní barikády. Do děje zasáhne i oživlá mumie staroegyptského kněze, nekromanti a vlkodlaci, mihne se i zarputilý bojovník proti zlu Jakub Vandrovec…
Jak je u Andrzeje Pilipiuka obvyklé, nechybí značná dávka drsného humoru. Ač kolem řádí socialismus a ateismus, všichni upíři – od šlechtice až po komunistu – drží spolu jako jedna rodina. Je až neuvěřitelné, co všechno se může dít za kulisami zdánlivě běžného městského života, ale nebojte, tahle kniha vám to osvětlí.


Homo špiritusus

Pilipiuk_SpiritususCírkev násilím pokřtí pralidi z Dubinky. Unikne jen šaman, který se spojí se svým pohanským bohem a s pomocí svého vnuka hodlá zlikvidovat lidstvo. Jako obvykle má armagedonu zabránit Jakub Vandrovec. Knihu doplňují tři povídky, kde se čtenář kupříkladu dozví, co se stalo s Jakubem, když se konečně upil k smrti a odmítlo ho přijmout nebe i peklo. Jedni mají Jakuba za opilce a výtržníka, jiní za hrdinu a spasitele, jisté je, že polská odpověď na klasické příběhy barbara Conana oplývá nezaměnitelným vtipem, který nenechá chladných snad žádného čtenáře. Šestá kniha povídkového cyklu sérii prozatím uzavírá, ale jistě ne na věčné časy. Andrzej Pilipiuk už pracuje na sedmé knize a v dohledné době se česky objeví i dotisky dnes už beznadějně vyprodaných svazků série. A samozřejmě i zcela nové knihy populárního autora!


Dědičky

DědičkyTrilogie Sestřenky, díl třetí. V závěrečné části série se oblíbené sestřenky vrátí do své vesnice, aby obnovily rodový statek. Musí však přemoci nejen odpor deklasovaných venkovanů, ale i cizí magii, ohrožující princeznu Moniku. Cyklus navíc uzavírá rovněž dramatické střetnutí alchymisty Sedzivoje s Bratrstvem Druhé cesty, které ze všech sil usiluje o tajemství nesmrtelnosti. Po letech čekání se tak dočkáme uzavření další série mistra polské fantasy Andrzeje Pilipiuka a v jeho duchu jde opět o čtivou a zábavnou knihu, jež potěší všechny jeho příznivce. V průběhu roku se Pilipiukovi věrní čtenáři dočkají zcela nových knih, v nichž se autor opět ukáže ve zcela novém a nečekaném světle.